УВАГА! Даний сайт не підтримується, контент не оновлюється. Для коректного завантаження матеріалів та користування ресурсами сайту перейдіть за посиланням:    

САЙТ ВЧИТЕЛЯ ГЕОГРАФІЇ

Урок "Гроші"

Завантажити презентацію до уроку

Мета: ознайомити учнів з поняттям "гроші", їх роллю, функціями, показати різноманітність грошей, розвивати навики шукати потрібну інформацію.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: комп’ютер.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Запитання для повторення:

1.     Основне завдання економіки.

2.     Що таке потреби?

3.     Яка сама перша потреба, задоволення якої вирішило б багато інших потреб?

ІІІ. Виклад нового матеріалу.

Настала осінь. Кожен із нас, закінчивши роботи по збору сільськогосподарської продукції, бачить, а то й сам бере безпосередню участь в економічних відносинах – реалізує свій продукт. Черги біля автомобілів по прийому картоплі. Кому це чуже? Це своєрідна форма ринкових відносин. Проте при реалізації свого товару, як правило, ніхто із реалі заторів не повертається з грошима – їм дають інший товар. Відбувається обмін товарами. Це бартер.

Бартер – це обмін товарами чи послугами без використання грошей

Чи потрібні тоді гроші, коли існує бартер? (обговорення).

Бартер – це недосконала форма ринкових відносин, адже не завжди сторонам цих відносин взаємовигідно обмінюватися саме цими товарами. Треба посередник – річ, на яку можна було б обміняти всі інші товари і послуги. Таким еквівалентом є гроші.

Гроші – це загальний еквівалент, яким можна було б виміряти вартість будь-якого товару чи послуги.

Гроші називають одним із найбільших винаходів людст­ва. Саме з ними здавна пов'язували могутність, владу, багатство. Вважають, що найперші гроші у світі з'явилися з роз­витком поділу праці і виділенням торгівлі у І тисячолітті до н. е. у Китаї, потім у Греції.

У прадавніх народів грошей не було. Тоді існувало нату­ральне господарство - кожен мав забезпечити себе всім необхідним сам, у грошах потреби не виникало.

Проте поступово, з плином часу у когось краще виходи­ло вирощування хліба, в іншого -- ловля риби, у третьо­го — виробництво горнят, а тамтой був неабияким мислив­цем. Тому в різних виробників починає нагромаджуватися надлишок продукту, у виготовленні якого вони були вправ­нішими. Саме це спричинило виникнення обміну. Наприклад, гончар хотів обмінювати глечики на м'ясо, рибу і хліб, а рибалка свою рибу - - на посуд, хліб тощо. Найранішою формою обміну продуктами був, по-сучасному кажучи, бартер.

Основні вимоги до грошей:

 

 

 

Стабільність. Вартість грошей впродовж певного часу має бути приблизно однаковою.

Подільність. Гроші повинні розмінюватися на дрібніші, ділитися на частини.

Здатність до розпізнавання. Гроші повинні мати ознаки, які важко копіювати чи підробляти.

Портативність. Гроші повинні бути зручними у користуванні.

Тривалість. Матеріал грошей не повинен псуватися при використанні.

 

Типи грошей.

 

 

 

Повноцінними грошима вважаються монети і злитки, тобто гроші з матеріалу, який сам по собі має цінність.

Неповноцінними є паперові гроші, кредитні, депозитні, електронні.

Монети – це злиток металу, вагу і пробу якого засвідчено печаткою держави

Паперові гроші – неповноцінні гроші, які замінюють повноцінні, і їх можна обміняти на повноцінні (банкноти, казначейські білети)

Кредит - надання або отримання грошових позик. Позики видаються під торгові і зовнішньоторговельні операції із земельними ділянками, на розширення виробничої діяльності і ін. (банкноти, векселі, чеки)

Депозит - матеріальна цінність (зазвичай гроші або цінні папери), що вноситься до державної установи (напр., в державну нотаріальну контору) і підлягає поверненню її особі (або якому-небудь іншому по його вказівці), що внесла, після настання певних умов.

Електронні гроші – це ті, що проходять через електронний зв’язок між банком і його клієнтами, і фіксуються на банківських рахунках у безготівковій формі (кредитні картки, дебетові картки і ін.)

Кредитна пластикова картка  надає власникові можливість отримувати кредит у банку

Дебетова платіжна картка не надає можливості власникові брати кредит, а використовується лише для зняття певної суми з власного рахунку в банку

Отже, ми з вами розглянули вимоги до грошей та їх види. Та все-таки для чого вони. Щоб це зрозуміти треба розглянути функції грошей.

Функції грошей:

Æ Засіб обігу

Æ Міра вартості

Æ Засіб нагромадження

В наш час грошові операції у відносинах між суб’єктами економічної діяльності не можна уявити без посередництва банків. За функціями, які виконують банки з грошима їх поділяють на банки-емітенти і банки-еквайєри.

Банк-емітент – банк, що випускає платіжні картки і надає послуги клієнтам. Це головний банк.

Банк-еквайєр – банк, що надає послуги з приводу переказу грошей з розрахункового рахунку одного суб‘єкта на рахунок іншого. Це ніби посередницькі банки.

Грошова сума в державі залежить від кількості і загальної вартості всіх товарів і послуг, вироблених в державі, тобто від ВВП. Щоб керувати кількістю грошової маси услід за зміною ВВП, а також для заміни зношених грошових банкнотів необхідно друкувати гроші – здійснювати емісію грошей.

Емісія грошей – це випуск національним (емісійним) банком в обіг певної суми грошей.

Комп’ютерні тести для перевірки засвоєння вивченого матеріалу.

 

Домашнє завдання: Тема 6. Завдання. Записати основні міри захисту грошей